Świat widziany oczami funkcjonariusza prewencji – książka “Pies” autorstwa Jakuba Gończyka

Kolejna książka autorstwa Candace Bushnell to nie lada gratka dla fanów pisarki. Zdawałoby się tak niedawno świat, a przede wszystkim jego damska część, zaczytywał się w powieści Seks w wielkim mieście. Od premiery tej pozycji minęło jednak ponad dwadzieścia lat. Na szczęście poczytna pisarka postanowiła zrobić czytelnikom prezent. I tak na rynku wydawniczym właśnie ukazuje się książka pod tytułem Seks w wielkim mieście... i co dalej?

Niestety w kulturze polskiej mało kto otacza prawdziwym szacunkiem zawód policjanta. Nie chodzi tu o stosowanie zwrotów grzecznościowych takich jak oklepane “panie władzo”, które najczęściej pada z ust kierowców starających się usilnie by uniknąć otrzymania mandatu lub punktów karnych. Najwięcej mówią o stosunku naszego społeczeństwa do policji obraźliwe zwroty. Świadczą o tym, że postrzegamy tę grupę zawodową tylko jako utrudnienie na drodze. Ludzi, którzy nie dość, że otrzymują pensję z kieszeni podatników, to jeszcze starają się za pomocą mandatów wyciągnąć od nas dodatkowe pieniądze. Na szczęście policjanci nie pełnią służby wyłącznie dla zdobycia szacunku i pozycji.

Obrońca prawa i porządku czy może “pies”

Gdyby jednak spojrzeć na sytuację z zupełnie innej perspektywy, okaże się, że obrażanie tej grupy zawodowej samemu społeczeństwu również nie wychodzi na dobre. Już małe dzieci słuchając rozmów dorosłych dowiadują się, że policjantów należy się bać i ich za wszelką cenę unikać. Co jednak się stanie, kiedy nasza pociecha się zgubi lub ktoś ją skrzywdzi? Czy będzie wiedziała do kogo, powinna zwrócić się o pomoc? Podobnie nieco starsza młodzież, która również czerpie wzorce z zachowań swoich ojców i matek. Nie poważając autorytetów o wiele łatwiej schodzi na złą drogę, dochodząc do wniosku, że prawo i przepisy można łamać, byleby ten fakt odpowiednio ukryć.

Rzeczywistość z perspektywy jednego z “niebieskich”

Na szczęście istnieją takie książki jak “Pies” autorstwa Jakuba Gończyka, które pokazują jak to jest, być po drugiej strony barykady, czyli należeć do służb mundurowych. Inspirowana jest prawdziwym życiem policjantów i przedstawia realia ich pracy bez upiększeń czy wybiegów.

Prędzej czy później przychodzi czas, że każdy młody i gorliwy funkcjonariusz przekonuje się, że nie wszystkich może uratować, nie każdemu można pomóc. Warto uświadomić sobie, że i dla nich to trudne. Niejednokrotnie są świadkami najgorszych chwil w życiach ludzi, widzą jak wali się w gruzy ich świat, ich szczęście, jak cierpią, tracą bliskich czy zostają ograbieni. Kiedy ratują komuś życie przeważnie nie piszą o tym gazety, za to media skwapliwie informują o wszystkich ich porażkach i każdym skorumpowanym karierowiczu w ich szeregach.

Warto czasem zmienić perspektywę i spojrzeć na świat czyimiś oczami. Dzięki książce “Pies” Jakuba Gończyka każdy czytelnik może poznać codzienne dylematy i problemy funkcjonariusza prewencji. Dowiedzieć się dlaczego czasem dla własnej równowagi psychicznej policjant przybiera maskę obojętności. 

Winobranie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com